Základná škola Rozkvet Považská Bystrica, 8.ZŠ

top

Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica, č.t. 0904 243 250,                                                                                           8zs@povazska-bystrica.sk,  dsa.pb@dsakademien.sk


Mapa stránky, Pripravujeme, Kontakt

Elektronizácia vzdelávacieho systému RŠ
Národný projekt "Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva" PDF Tlačiť E-mail

Každá škola, zapojená do Národného projektu Elektronizácia vzdelávacieho systému regionálneho školstva, sa  zaviazala k vypracovaniu projektu na tému Máme radi Slovensko.

Projekt našej školy sme nazvali Považská Bystrica - moje mesto.

Chceli sme v ňom ukázať zaujímavé zákutia mesta na trase z našej školy na sídlisku Rozkvet, pešiu zónu v centre, umelecké dielo pripomínajúce pôsobenie maliara a grafika z nášho mesta  Imra Weinera Kráľa, známu diaľničnú estakádu, rieku Váh a  históriu prostredníctvom Pamätníka SNP a Považského hradu.

 

Považská Bystrica je od júla 1996 okresným mestom. Počtom obyvateľov takmer 41000 je tretím najväčším mestomTrenčianskeho kraja po mestách Trenčín a Prievidza.

Podrobnú mapu mesta si môžete prezrieť  tu:

http://www.tic.sk/mapa/povazska-bystrica

Osudy mesta boli v minulosti veľmi pestré. V stredoveku bola obec kráľovským mestom, spĺňala hlavné podmienky pre vznik mesta, a to rovné miesto pre tržisko, kopec pre strážny hrad a brod zabezpečujúci obchod a komunikáciu. Pre Považskú Bystricu má veľký význam rok 1506, keď bol vydaný Articuli Podmanickyani, dokument, ktorý dokladá dobový vzťah medzi zemepánom a jeho poddanými.

Územie mesta  sa rozprestiera v údolí medzi troma pohoriami - Strážovskými vrchmi, Súľovskými vrchmi a Javorníkmi. Na severovýchode Považskej Bystrice sa vypína  vrch Veľký Manín, ktorý  je so svojimi 891 metrami nad morom  najvyšším v Súľovských vrchoch.

Pohľad na mesto a vrchy Veľký Manín a Malý Manín

Považská Bystrica leží na rieke Váh, do ktorého ústia toky: Galanovec v Jelšovom, Drienovka, Manínsky potok, Domanižanka, Mošteník, Kvášovský potok a Dedovský potok. Pravostranné prítoky ústia do paralelne s Váhom tečúceho Hričovského kanála.

Váh preteká Považskou Bystricou zo severu na juh Považským podolím. Je to najdlhšia slovenská rieka dlhá 403 km. Vzniká sútokom Bieleho Váhu z Vysokých Tatier a Čierneho Váhu z Nízkych Tatier, ktoré sa spájajú pri Kráľovej Lehote. Ústi do Dunaja pri Komárne.

Pohľad na rieku Váh

Najbližšia vodná elektráreň je Vodné dielo Považská Bystrica na derivačnom kanáli rieky Váh. Bola uvedená do prevádzky v roku 1964. Je súčasťou Vážskej kaskády, čo je systém 22 priehrad a vodných elektrární.

Detailný pohľad na vodnú elektráreň nájdete tu:

https://www.youtube.com/watch?v=K63qlN2zER8

Centrom mesta Považská Bystrica prechádza cesta spájajúca Trenčín so Žilinou a tu sa križuje s cestou na Rajec. Od roku 2010 zlepšila dopravnú situáciu v meste diaľnica D1, v rámci ktorej bola postavená mestská diaľničná estakáda. Estakáda získala ocenenie Stavba roka 2010. S dĺžkou 968,73 m je estakáda najdlhšou na Slovensku.

Považská Bystrica leží na významnej medzinárodnej železničnej trati č. 120 z Bratislavy do Žiliny.

Podrobne sa o stavbe estakády dočítate tu:

Mestská estakáda v Považskej Bystrici

Pohľad na estakádu

V centre mesta je vytvorená pešia zóna. Tam bola v roku 2010 pri príležitosti 110.výročia narodenia umiestnená bronzová socha Imra Weinera Kráľa /1901-1978/, rodáka, maliara a grafika. Autorom sochy je Milan Lukáč. Stojí pred budovou mestského úradu.

Pohľad na sochu a pešiu zónu

Podrobnejšie o soche tu:

odhalovanie-sochy-imra-weinera-krala

Ďalšou našou zastávkou bol Pamätník SNP. Stojí v parku pri Orlovskom moste. Jeho súčasťou je pamätná tabuľa, vyhotovená na pamiatku obetiam 2. svetovej vojny. Bol postavený v roku 1971. Nahradil pôvodný pamätník generála M.R.Štefánika. Autori: Štefan Lukačovič, Vojtech Ihriský


Pohľad na Pamätník SNP


 


Historicky zviazaný s mestom je Považský hrad.  Hrad bol postavený koncom 13. storočia ako odpoveď na vpád Tatárov v roku 1242 na Slovensko. V polovici 16. storočia v ňom sídlili lúpežní rytieri Podmanickí. Ďalšími dôležitými vlastníkmi boli Balassyovci, ktorí dokončili prestavbu hradu z roku 1543, ktorá bola vtedy nutná kvôli požiaru. K hradu boli pristavané renesančné obytné a hospodárske budovy. V roku 1698 bol hrad zničený. Ruiny hradu týčiace sa na strmom brale vysokom 497 metrov sú od júna 2007 majetkom mesta Považská Bystrica.

V súčasnosti na hrade prebieha rekonštrukcia. Jej cieľom sa stala záchrana kultúrnej pamiatky hradu Bystrica, známeho aj pod názvom Považský hrad. Podieľa sa na nej mesto spoločne so Združením hradu Bystrica, ktoré bolo založené v roku 2008.

 

O činnosti Združenia hradu Bystrica sa dozviete viac tu:

http://hrad-bystrica.rajce.idnes.cz/

Mesto Považská Bystrica v roku 2015  získalo s projektom na obnovu hradu  financie (takmer 500 000 eur) na sanáciu hradného brala, obnovu hradného paláca, vybudovanie náučného chodníka a lávky, ktorá umožní rozhľad do celého okolia.

Prístup na hrad je možný:

1. Od zastávky autobusu v Považskom Podhradí po žltej turistickej značke až k hradu.

2. Autobusom do Udiče a po žltej turistickej značke cez Klapy, Záklapie a cez križovatku s modrou značkou až na hrad.

Zo ZŠ Rozkvet pešo na Považský hrad je zhruba 6 km.

Bližšie informácie o hrade nájdete tu:

http://www.spoznaj.eu/na-povazsky-hrad-vylet

Pohľad na hrad

 

Naša škola je umiestnená na sídlisku Rozkvet. Rozkvet je najväčšie sídlisko v Považskej Bystrici, nachádzajúce sa na kopci nad mestom, s počtom obyvateľov viac ako  11000. Sídlisko má vlastnú farnosť, v ktorej pôsobia Saletíni.

Neďaleko školy sa nachádza Kaplnka sv. Heleny. Dal ju postaviť v barokovom štýle v roku 1728 gróf Peter Szapáry. Pôvodný interiér zdobili dva oltáre - oltár sv. Heleny a oltár sv. Pavla Apoštola. Z 18. storočia pochádzali i sochy sv. Jozefa a sv. Jána Nepomuckého, kazateľnica, organ a svietniky. Počas svojho jestvovania bola kaplnka niekoľkokrát vykradnutá a zničená. V súčasnosti sa v nej opäť slúžia bohoslužby.

Pohľad na kaplnku


Zdroje:

http://krizom-krazom.eu/regiony/vodne-plochy-v-okrese-povazska-bystrica

http://sk.wikipedia.org/wiki/Rozkvet_%28Pova%C5%BEsk%C3%A1_Bystrica%29

http://sk.wikipedia.org/wiki/Pova%C5%BEsk%C3%A1_Bystrica


Projekt vypracovali žiaci 9. B triedy pod vedením Mgr. Ľ. Husseinovej.

Posledná úprava Utorok, 02 Jún 2015 07:31
 


Pre rodičov

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 677485bottom
Copyright © 2018 Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
Administrácia. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.