2.11.2011 Bolo raz jabĺčko krásne... PDF Tlačiť E-mail

den- jablkaJablko - také obyčajné slovo, s ktorým sa stretávame už v útlom veku. Patrí medzi prvé ovocie, z ktorého strúhame kašičku malým detičkám. Už malé dieťa vie, že jablko skvelo chutí a intuitívne cíti, že je zdravé. Nie nadarmo je v októbri vyhlásený Svetový deň jablka.

Zdravie z našej prírody v šupke - zjedz aspoň jedno jablko denne - pod týmto názvom sme uskutočnili dva netradičné dni plné jablkových aktivít. V piatok 21.10. sa niesla vôňa jabĺk, škorice a vanilky už od skorého rána. Už vo vestibule školy vítali žiakov prezlečené jabĺčka - žiačky IV.B triedy. Jablko sa stalo najdôležitejším predmetom dňa v rôznych pohybových, tvorivých, vzdelávacích činnostiach. Žiaci pracovali na zvláštnych jablkových pracovných listoch, diskutovali na tému významu zdravej výživy, spievali, tvorili básne o jablku, súťažili v tanci dvojíc s jablkom, maľovali jablká rôznymi technikami. Spoznávali a ochutnávali výrobky z jabĺk, pripravovali chutné ovocné šaláty, jablkové šťavy. V školskej jedálni čakalo stravníkov okrem obeda aj jablkové prekvapenie.
V pondelok 24.10. jablkový deň na I. stupni pokračoval. Tento deň bol plný výbornej atmosféry a perfektnej spolupráce. Školou sa niesla vôňa čerstvej upečenej štrúdle, ktorú upiekli žiaci. Pomohli ste nám Vy , rodičia našich žiakov, ktorí ste nám napiekli cez víkend jablkové koláčiky a maškrty. Touto cestou Vám veľmi ďakujeme. Ale nedali sa zahanbiť ani pani učiteľky ,ktoré doniesli svoje osvedčené recepty. Švédske stoly, ktoré boli pripravené na školskej chodbe voňali doďaleka a zapĺňali sa voňavými maškrtami.. Na chuť si prišli nielen oči, nos, ale aj brušká. Triedy prezentovali svoje recepty a dobrôtky pred ostatnými žiakmi.
V školskej jedálni sme zorganizovali výstavu žiackych prác z jablkových súťaží, ale aj výstavku jabĺk, ktoré žiaci priniesli do súťaže o najťažšie jablko v triede.
A ktoré jabĺčko zvíťazilo? Predsa všetky! Veď v každom jablku je množstvo vitamínov. A ako nakoniec jablká skončili? Verte, že výborne chutili všetky.
Svetový deň jablka je dobrou príležitosťou vyzdvihnúť jablko, nielen ako zdraviu prospešné, ale tiež ako súčasť života. Cieľom akcie bolo vyvolať u žiakov záujem o zdravé stravovanie. Myslíme si, že tieto dni, ale hlavne význam jabĺčka pre naše zdravie si deti dobre zapamätajú.
A na záver. Ak sa nám podarí, chceli by sme vytvoriť prvú rozkveťácku zbierku jabĺčkových receptov.
Súťaž o najťažšie jablko tried vyhrali:
1. Mário Michálek II.A - 497 g
2. Adrián Ďuriš III.A - 482 g
3. Matúš Strinka IV.B - 473 g
4. Terézia Rybecká IV.B - 450 g
5. Natália Bialoňová IV.A - 442 g

O tom, ako sa akcia vydarila svedčia fotky a prázdne lavice po jablkových maškrtách.