Základná škola Rozkvet Považská Bystrica, 8.ZŠ

top

Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica, č.t. 0904 243 250,                                                                                           8zs@povazska-bystrica.sk,  dsa.pb@dsakademien.sk


Mapa stránky, Pripravujeme, Kontakt

Ako sme čítali s Osmijankom PDF Tlačiť E-mail

Žiaci štvrtého ročníka sa i v tomto školskom roku vybrali na vandrovku s Osmijankom.

Už konečne docestovali. Čitateľské potulky boli pozoruhodné. Poctivo navštívili osem zastávok, ktoré im Osmijanko naplánoval. Jedna bola zaujímavejšia ako druhá. Trochu sa cítili ako rozprávkoví hrdinovia.

Prvá zastávka im padla vhod. Ľudové rozprávky majú veľmi radi. Svedčí o tom i malé divadelné predstavenie O Šípkovej Ruženke, ktoré si pre rodičov nacvičili v decembri. Vyskúšali si prácu hercov, ktorá vôbec nie je jednoduchá. Najmä, keď majú splniť predstavy režiséra, ktorým bola pani učiteľka. Ešteže sa s nimi o všetkom radila.

S chuťou putovali s Ivanom a jeho mačkami. Pri vytváraní triedneho bandu sa dobre zabavili a ešte lepšie ako doteraz sa navzájom spoznali. Naučili sa hľadať a nájsť spôsob, ako pomôcť niekomu, kto na prvý pohľad vyzerá byť zlý.

POD PYRAMÍDOU objavili rozhlasové rozprávky. Verili by ste, že viacero detí o nich ani nepočulo? Dnes ich počúvajú nielen na čítaní. Veľmi ich bavilo vymýšľať mená rozhlasovým rozprávkarom.

V talianskej záhrade sa pobavili na svojich portrétoch  s kvetinami na hlave. Zahrali sa na mímov, ktorí stvárňovali rozličné vlastnosti ľudí. Jeden hral a ostatní hádali, akú vlastnosť znázorňuje. Bola to zábava!

Asi najviac sa im rátala zastávka v čarovnej škole. S pani učiteľkou sa na deti v tej škole zahrali. Robili všetko, čo sa v škole zvyčajne nerobí. Užívali si to. Pani učiteľka sa tvárila, že je „nervovozrútená“. (Možno, že aj trochu bola. A asi potom už aj ľutovala, že im to navrhla. Alebo nie?) Zaspomínali si aj na rôzne tajomné udalosti, ktorých bolo za tie štyri roky, čo sa poznajú, neúrekom.

Zaujímavé to bolo aj na dedinskom dvore. Spoznali nových kamarátov a na každé pokračovanie  príbehu sa tešili. Na výtvarnej výchove si každý vyrobil zlaté vajíčko a dovnútra vsunul papierik s niečím, čo sa mu nedarí, alebo čoho sa bojí. Dobre však vedia, že žiadne vajíčko im nepomôže. Pomôže len, keď budú veriť, že to dokážu a budú sa o to snažiť.  A to im budú ich vajíčka stále pripomínať.

Na zastávke v Česku zistili, že skoro každý z nich má rodinu, či priateľov v Česku. Spoločne si polámali jazyky na niektorých slovách. Poctivo však prelúskali všetky zákerné slovíčka. S chuťou potom tvorili slovensko – české príbehy. Sú naozaj vydarené.

Vnučke dedka Rýchleho šípa trošku závideli, pretože s mnohými sa ich starí rodičia takto nehrajú, alebo sa nehrajú vôbec. Niektorí už starých rodičov nemajú. Ale aj tak sa im Rinkine prázdniny páčili. Myslia si, že je celkom dobrý nápad pozvať starých rodičov do hry. Veď každý človek sa pri hre tak trochu mení na dieťa. A to je super.

Cesta vláčikom im ubehla, ani sa nenazdali aj keď riešenie niektorých úloh nebolo jednoduché. Cestovali a plnili úlohy na hodinách čítania, tvorivého čítania, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania. Hrali sa, spievali, kreslili, vyrábali, strihali, písali a vymýšľali. Bola to pre ne zábava. Napriek tomu, že sa im od začiatku do cesty stavali rozličné prekážky. Nedostatok kníh na čítanie, kiahne, či testovanie štvrtákov. Ako prekážky prekonať, keď nemáte poruke žiadny čarovný predmet, ktorý by pomohol? Dnes to už vedia. Museli si „posilniť srdce“. A naozaj to funguje. Keď veria, že to dokážu a pridajú veľa trpezlivosti a vytrvalosti. Neustále ich v tom povzbudzovali ich hlavné výpravkyne – pani učiteľky Mgr. Dana Baránková a Mgr. Alena Drblíková.

Nakoniec všetko zdolali a výsledkom ich práce boli čitateľské denníčky, kde majú svoje potulky zmapované. Prezentáciu svojej práce poslali aj Osmijankovi da Bratislavy. Sú zvedaví, či sa mu ich práce budú páčiť.

Mgr. D. Baránková


Posledná úprava Nedeľa, 12 Jún 2016 18:07
 

Pre rodičov

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 656170bottom
Copyright © 2018 Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
Administrácia. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.