Základná škola Rozkvet Považská Bystrica, 8.ZŠ

top

Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica, č.t. 0904 243 250,                                                                                           8zs@povazska-bystrica.sk,  dsa.pb@dsakademien.sk


Mapa stránky, Pripravujeme, Kontakt

Európsky deň jazykov v našej škole PDF Tlačiť E-mail

Prvý školský mesiac máme úspešne za sebou. V našej škole sa počas neho udialo veľa. Niektorí žiaci boli na prvých exkurziách, niektorí usilovne pracovali na svojich číslach na školskú akadémiu a iní si vyberali z bohatej záujmovej činnosti. Všetci sme si však spoločne pripomenuli už 15. ročník tradičného Európskeho dňa jazykov.

Ako po iné ročníky, aj tentoraz sme so žiakmi na hodinách diskutovali o jazykovej rôznorodosti a bohatosti EÚ. Všetko dianie  odštartovala pani učiteľka Lejčíková už 19. septembra rozhlasovou reláciou, v ktorej sa žiaci dozvedeli základné fakty o histórii a význame Európskeho dňa jazykov.

V priebehu nasledujúceho týždňa  sa žiaci  zabávali vypĺňaním krížoviek a hľadaním v osemsmerovkách, zoznamovali sa s prísloviami z iných jazykov, pracovali na projektoch a rozširovali si svoje vedomosti prostredníctvom nástenky, ktorú p. učiteľka Lejčíková pre nich vo vestibule školy pripravila.

Spájajúcou aktivitou pre všetkých žiakov, ktorí mali záujem rozšíriť si slovnú zásobu z rôznych európskych jazykov aj mimo vyučovania bol miniprojekt Jazykovedko. Žiačky 6. a 7. A triedy pod vedením pani učiteľky Mikovej vymysleli postavičku Jazykovedka. S výtvarnou podobou im pomohla skvelá výtvarníčka p. učiteľka Suchárová. Jazykovedko bol vystavený vo vestibule školy tak, aby všetkým padol do oka už pri vstupe. Pani učiteľka Miková prichystala pre žiakov na každý deň po 3 zaujímavé slovíčka z  rôznych európskych jazykov a žiaci mali za úlohu zistiť ich slovenský preklad. Ak sa im to podarilo, ich preklad bol pripnutý na postavičku Jazykovedka. Ako sa žiakom darilo môžete vidieť na sprievodných fotografiách. Po prekonaní počiatočných problémov s nezvyklými písmenami ako ø alebo ö sa žiaci rozbehli a na niekoľko dní mali o zábavu postarané. Jazykovedko sa veru pomaličky zapĺňal prekladom švédskych, španielskych, maďarských či nórskych slov.

Všetci, ktorí sa podieľali na príprave diania dúfajú, že sa žiaci zabávali, a zároveň  pochytili čo-to nové z niektorého z európskych jazykov. Možno slovo, možno príslovie alebo informáciu. Ak si na pozadí týchto informácií uvedomili aj krásu rodného jazyka a jeho rovnocenné postavenie v rodine jazykov Európskej únie, potom mal tento deň zmysel a naplnil svoje poslanie.

PaedDr. A. Miková

Posledná úprava Utorok, 04 Október 2016 07:24
 

Pre rodičov

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 656214bottom
Copyright © 2018 Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
Administrácia. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.