Základná škola Rozkvet Považská Bystrica, 8.ZŠ

top

Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica, č.t. 0904 243 250,                                                                                           8zs@povazska-bystrica.sk,  dsa.pb@dsakademien.sk


Mapa stránky, Pripravujeme, Kontakt

Medzinárodný deň školských knižníc PDF Tlačiť E-mail

Sú dni, ktoré si pripomínajú ľudia na celom svete. Tieto dni majú väčšinou štatút medzinárodných dní. Jedným z nich, hoci menej známym, je Medzinárodný deň školských knižníc. Naša škola si tento deň každoročne pripomína organizovaním rôznych aktivít a podujatí, pretože činnosť školskej knižnice je  veľmi dôležitá, a to predovšetkým dnes, keď stále menej mladých ľudí trávi voľný čas s knihou.

Tento rok bol Medzinárodný deň školských knižníc  tematicky venovaný Milanovi Rastislavovi Štefánikovi. Pripraviť aktivity venované takej významnej osobnosti slovenských dejín a zapojiť do nich čo najviac žiakov školy nie je ľahké. Preto sme sa tentokrát rozhodli ísť cestou kvality a nie kvantity.

Aktivity, ktoré dňa 23. októbra v našej škole prebiehali, boli zamerané predovšetkým na žiakov ôsmeho a deviateho ročníka. Počas dvoch vyučovacích hodín čakalo na našich žiakov niekoľko rôznorodých aktivít, tematicky zameraných na osobu a život Milana Rastislava Štefánika. Aby sme u žiakov podporili nielen záujem o literatúru a významné osobnosti slovenskej histórie, ale tiež rozvíjali schopnosť komunikácie, rozhodovanie sa a schopnosť viesť dialóg, žiaci pracovali v náhodne vytvorených skupinách.

Štyri aktivity boli zamerané na rozvoj čítania a počúvania s porozumením. Žiaci si vypočuli krátke úryvky z textu venovaného rôznym obdobiam života M.R. Štefánika a následne odpovedali na otázky vyplývajúce z textu.

Ďalšia úloha ich vtiahla do obdobia ich ranného detstva, keď sa zvykli hrávať a skladať svoje obľúbené puzzle. Pani učiteľky pre nich pripravili puzzle, avšak v modernejšej, elektronickej podobe. Úlohou jednotlivých tímov bolo v čo najkratšom čase poskladať puzzle a zistiť, čo je výsledný obrázok. Výsledok bola veľmi známa fotka M.R. Štefánika vo vojenskej uniforme. O náročnosti tejto úlohy svedčí aj fakt, že najrýchlejší tím zvládol túto úlohu za dve minúty a tridsať sekúnd. Všetky skupiny sa naozaj snažili, žiaci v skupinách spolupracovali, radili si a užívali si spoločné chvíle, pričom si ani neuvedomili, koľko nových skúseností, zručností a tiež vedomostí si odnášajú.

Pozorovací talent našich žiakov preveril obrázok so skrytým významom. Úlohou žiakov bolo na obrázku nájsť a identifikovať najbližších spolupracovníkov M.R. Štefánika. Aj tejto úlohy sa žiaci  zhostili so cťou a väčšinou správne identifikovali E. Beneša a T.G. Masaryka.

Posledná aktivita preverila kreativitu a manuálnu zručnosť jednotlivých tímov. Ich úlohou bolo zostrojiť lietadlo, ktoré by symbolizovalo Štefánikov posledný let. To, ktoré preletelo najdlhšiu vzdialenosť bolo víťazné.

Aby sme zabezpečili a hlavne udržali vysokú motiváciu žiakov pri plnení jednotlivých úloh, celá akcia mala súťažný charakter a tímy získavali za splnenie jednotlivých zadaní body. Skupina žiakov s najvyšším počtom bodov bola odmenená sladkou maličkosťou.

Zrealizované podujatie, hoci bolo skôr „komorné“, hodnotíme veľmi pozitívne. Atmosféra v knižnici bola skvelá, pozitívna a nabitá chuťou po poznaní. O prínose tohto podujatia a jeho význame svedčia aj vyjadrenia žiakov, ktoré sú rovnako veľmi kladné. PaedDr. A. Miková

Fotogaléria na fc stránke školy

 

 

 

Posledná úprava Streda, 01 November 2017 20:29
 

Pre rodičov

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 677481bottom
Copyright © 2018 Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
Administrácia. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.