Základná škola Rozkvet Považská Bystrica, 8.ZŠ

top

Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica, č.t. 0904 243 250,                                                                                           8zs@povazska-bystrica.sk,  dsa.pb@dsakademien.sk


Mapa stránky, Pripravujeme, Kontakt

27.10.2008 - Súťaž k Medzinárodnému dňu školských knižníc PDF Tlačiť E-mail

Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc

Naša škola sa zapojila do súťaže o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice k Medzinárodnému dňu školských knižníc. V rámci súťaže sa umiestnila na piatom mieste a získala finančnú odmenu vo výške 331,93 €. Tieto prostriedky sme použili na zakúpenie kníh do našej školskej knižnice. A teraz podrobnejšie...

Dňa 27. októbra 2008 sa na našej škole konal Medzinárodný deň školských knižníc, ktorý bol oživením pre žiakov, učiteľov, rodičov a všetkých hostí. Tohtoročnou témou bola Čitateľská gramotnosť a vzdelávanie vo vašej školskej knižnici.

Cieľom súťaže bolo zábavnými formami a pútavými podujatiami podporiť u žiakov a detí dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici, k čítaniu a poznávaniu nového. Zároveň sme sa snažili, aby všetky podujatia usporiadané pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc boli nielen poučné, ale aj netradičné, zaujímavé a zábavné. Chceli sme, aby tento deň zostal v mysli našich žiakov nadlho a aby si z neho odniesli to, čo bolo cieľom - lásku ku knihe.

 den-kniznic-01den-kniznic-02

V pondelok 27.10.2008 si mohli všetci prezrieť výstavu v našej školskej čitárni. Jedna časť bola vytvorená z nových kníh zapožičaných z kníhkupectva Oľga. Obsahovala detskú literatúru, encyklopédie a beletriu pre dospelých. den-kniznic-03Keďže na našom sídlisku kníhkupectvo nie je, bola to príjemná novinka pre všetkých spoluobčanov. Výťažok z predaja kníh sme použili na zakúpenie nových kníh do školskej knižnice. Na výstave boli vystavené knihy, ktoré sa najviac z našej školskej knižnice zapožičiavajú, ale boli tam tiež najobľúbenejšie knihy, ktoré deti priniesli z domácich knihovničiek. Aj naši učitelia boli raz deťmi a práve láska k poznaniu a knihe ich doviedla k terajšiemu povolaniu. Preto časť výstavy bola venovaná obľúbeným detským knihám našich učiteľov, na ktorých si v minulosti cvičili svoju čitateľskú gramotnosť.

Čitateľská gramotnosť sa začína rozvíjať od prvých písmeniek na hodinách čítania a písania už od útleho detstva. Keď sa učiteľom podarí vypestovať lásku k čítaniu od prvých dní návštevy detí v škole, môžeme potom čitateľskú gramotnosť rozvíjať aj v školskej knižnici. Z tohto dôvodu boli do ďalšej časti výstavy začlenené učebnice - tie prvácke, ale aj ostatné. Prvácke majú tú prioritu, že si v nich každé dieťa dokáže samo prečítať prvé hlásky, pospájať ich do slabík, slov a viet. Učebnice prešli za mnohé roky dlhým vývojom. Preto sa naši učitelia radi zapojili do tejto časti výstavy a priniesli svoje staré učebnice z detstva. Zrazu sme sa preniesli aj my dospelí do našich školských čias a nostalgicky sme si zaspomínali na obdobie, keď sme v týchto „starodávnych" učebniciach nachádzali prvé vedomosti. Naši žiaci zase s údivom sledovali, z akých „zvláštnych" šlabikárov čítali ich rodičia.

Ďalšia časť výstavy bola zameraná na prezentáciu veľmi starých kníh. Niektoré svojim dátumom vydania spadajú až do konca 19.storočia. Boli spestrením výstavy, niektorí žiaci sa prvýkrát stretli s knihami písanými švabachom.

Výstava bola oživená aj výtvarnými prácami, žiaci druhého stupňa poskytli do výstavy zaujímavé záložky, výrobky z kníh a vlastnoručne vyrobené obaly na knihy. den-kniznic-04Leporelá s obľúbenými postavami z rozprávkových kníh zhotovili deti zo školského klubu a žiaci z výtvarného variantu do výstavy prispeli zaujímavými ilustráciami ku knihám, ktoré si obľúbili. Na centrálnej nástenke žiaci zo 4.B triedy výtvarne spracovali tému rozvoja čitateľských zručností v našej školskej knižnici.
Všetkým priestorom v čitárni dominovali jesenné práce tak, ako ich pod vedením našich šikovných pedagógov vidia žiaci nášho 1.a 2.stupňa.

den-kniznic-05Okrem výstav prebiehali pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc aj ďalšie podujatia - besedy. Jednou z nich bola beseda s pánom Karolom Kukučkom. Je to otec nášho prváčika, ktorý prišiel do školy a v priebehu prvej vyučovacej hodiny predstavil žiakom prvého ročníka svoju obľúbenú knihu z detstva. Bola to kniha Smelý zajko, ktorá výrazne prispela k pestovaniu čitateľských zručností a k láske ku knihám. Pre deti bola táto beseda veľkým prínosom a už teraz sa tešia, keď si po osvojení všetkých písmeniek prečítajú svoju prvú knihu.

Počas druhej vyučovacej hodiny prebehla beseda medzi žiakmi 6.ročníka. Pozvanie na ňu prijal náš regionálny autor mnohých zbierok a povestí z púchovského okresu Milan Húževka. Okrem iných napísal zbierku povestí Hrobľa plná zlata, Žobrákov poklad, Hajtman zeleného lesa. Prezrel si našu výstavu a potom žiakov oboznámil so svojou tvorbou. Beseda bola spojená s predajom autorových kníh a autogramiádou.

den-kniznic-06den-kniznic-07

den-kniznic-08Ďalšia beseda, ktorá sa konala v priebehu 3.vyučovacej hodiny pre žiakov 3.ročníka, s pánom spisovateľom Gejzom Sádeckým, bola veľmi zaujímavá. Pán spisovateľ porozprával žiakom o svojom činorodom živote.
Poslednou besedou v priebehu dňa bolo stretnutie s pani spisovateľkou Boženou Dobrovičovou. Tejto besedy sa zúčastnili žiaci 2.ročníka. Po autorkinom rozprávaní o svojej tvorbe nemali otázky našich žiakov konca - kraja.

den-kniznic-09V priebehu popoludnia sa v priestoroch školskej čitárne konala nesúťažná čítaná prehliadka vlastnej tvorby žiakov na tému čitateľská gramotnosť. Na toto podujatie sa žiaci vopred pripravili. Svoje napísané práce rukou, alebo na počítači, ľubovoľného rozsahu formou rozprávania, opisu, úvahy žiaci prečítali pred porotou, ktorá ich práce posúdila, zhodnotila, odmenila, prípadne poukázala na to, čo by sa dalo v budúcnosti zlepšiť. Porota bola zložená z troch učiteľov a dvoch žiakov.

den-kniznic-10V dopoludňajších hodinách navštívili výstavu kníh tri oddelenia detí z materskej školy. Výstavu si prezreli predškoláci, popoludní prišli aj mladší škôlkári so svojimi rodičmi. Na pamiatku z výstavy boli deti odmenené darčekmi, ktoré zhotovili naši žiaci na hodinách výtvarnej výchovy a pracovného vyučovania.

Do neskorých popoludňajších hodín pokračovala výstava kníh pre dospelých a deti z nášho sídliska, ale aj mimo neho. Prišla si ju pozrieť aj majiteľka kníhkupectva „Oľga" a opakovane ju navštívili aj naši žiaci. Keďže ju žiaci v dopoludňajších hodinách videli podľa prideleného časového harmonogramu pre jednotlivé triedy a ročníky v krátkom čase a nestihli si všetky vystavené knihy dôkladne poprezerať, niektorí ju navštívili aj v popoludňajších hodinách.

Deťom sa výstava veľmi páčila, mnohé z nich príšli v januári na zápis do našej školy a aj takýmto spôsobom sa škola snaží o propagáciu svojho dobrého mena. V priebehu návštevy detí z MŠ zavítala na našu výstavu aj novinárka z regionálneho týždenníka My- Považský obzor pani Bernadetta Pitoňáková, ktorá priniesla o akcii v našej školskej knižnici reportáž.

Snažili sme sa, aby sa život na našej škole 27.októbra 2008 vymkol z bežnej rutiny školských povinností. Stal sa jedinečný, zvláštny a zaujímavý. Pripravené podujatia sa všetkým páčili, splnili svoj cieľ a my sa už teraz tešíme na nasledujúci ročník.

Za prípravu a zorganizovanie všetkých podujatia pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc ďakujeme Mgr. Kristíne Fapšovej.

Výstava kníh spojená s predajom, 28.10.2008

Posledná úprava Pondelok, 08 Jún 2009 07:42
 

Pre rodičov

Štatistiky

Počet zobrazení obsahu : 638481bottom
Copyright © 2018 Súkromná základná škola DSA, Sídl. Rozkvet 2047, Považská Bystrica. Všetky práva vyhradené.
Joomla! je bezplatný softvér uvoľnený pod licenciou GNU/GPL.
Administrácia. Designed by: Free Joomla Themes, hosting. Valid XHTML and CSS.