Zdravý úsmev detí PDF Tlačiť E-mail

Aj v školskom roku 2013/2014 pani učiteľka Trníková realizuje projekt Zdravý úsmev detí.

Cieľom projektu je:

naučiť deti a mládež správnej starostlivosti o zdravie dutiny ústnej.
- má prispieť k uvedomeniu si , že za svoje zdravie je zodpovedný každý sám, teda aj za zdravé zuby a ďasná.
- má naučiť deti a mládež prečo a ako vzniká zubný kaz a zápaly parodontu, ako týmto ochoreniam predchádzať, lebo zubný kaz nie je dedičné ochorenie. - má naučiť správnej hygiene, výžive a výberu pomôcok ústnej hygieny.

Dôvod realizácie projektu:
Stav ústneho zdravia u detí a mládeže sa neustále zhoršuje, ochorenie zubov a ďasien na území SR postihuje 70-90% populácie.
Táto situácia nevzniká vinou zubných lekárov, ale neznalosťou a neustálou neinformovanosťou pacienta, že aj za zdravie dutiny ústnej si je zodpovedný sám!.
Štatistika : 12 ročné dieťa na Slovensku má pokazených viac ako 6 zubov, 12 ročné dieťa vo Švajčiarsku má pokazený v priemere 1 zub.
Zlepšením a riešením stavu je prevencia v oblasti zubného zdravia.

ZUB BEZ POVLAKU SA NEPOKAZÍ ! ĎASNO BEZ POVLAKU SA NEZAPÁLI!

Riešenie = projekt Zdravý úsmev, na podklade projektu Školské asistentky zubnej starostlivosti (Švajčiarsko).
Realizácia projektu na ZŠ
Náuka v 5 tematických okruhoch - ústna hygiena, anatómia, vznik ochorenia (kaz, zápal),výživa, floridácia
Program pre MŠ, ZŠ, špecializované ústavy.
Trvanie počas 10 rokov (do ukončenia povinnej školskej dochádzky)
Forma - vyučovacia hodina vedená ŠAZS- asistentkou, minimálne 6x za rok. (MŠ - minimálne 10x za rok.)
Hodina pozostáva z teoretickej časti a praktického nácviku čistenia zubov za pomoci fluoridačného gélu.
Učivo sa podáva formou rozhovorov, hier, kreslenia, videí, nenásilne a pútavo.
Učivo je podávané formou zodpovedajúcou psycho-motorickému vývoju dieťaťa.

Model - Považská Bystrica
Prevzatie záštity nad projektom primátorom mesta Považská Bystrica
Realizácia: MŠ, ZŠ - prvý stupeň, Špecializované ústavy. Začiatok projektu 1.9.2010.
Každý subjekt má vyškolenú jednu školskú asistentku (ŠAZS).
Náklad na rodiča = dieťa si prinesie z domu zubnú kefku a pohárik na výplach
Fluoridačný gel = Mesto PB. Inštruktážne modely = sponzor.
Zaškolenie asistentiek, vedenie projektu = odborný garant MUDr. Marek Monošík.

Posledná úprava Utorok, 25 Február 2014 11:25