30.6.2010 Svätojánska noc v školskom klube PDF Tlačiť E-mail

svatojanska-noc

V piatok 25.6.2010 okolo 19,00 bolo vidieť okolo vchodu do ZŠ Rozkvet v Považskej Bystrici nezvyčajný ruch. To   sa schádzali deti z oddelenia pani vychovávateliek Hurtíkovej a Vojáčkovej, aby vo svojom klube strávili  svätojánsku noc.
Po príchode do klubu si deti pripravili svoje „ležanie",  vybalili sa a odobrali   do telocvične, kde ich čakali športové  aktivity. Prvá skupina mala v malej telocvični pripravené zaujímavé aktivity, ako skákanie na trampolíne, súťaž na chodúľoch,  triafanie kruhov, skákanie na švihadle, krútenie sa v lieviku... Druhá skupina zatiaľ odohrala vo veľkej telocvični zápas vo vybíjanej. Potom sa obe skupiny vymenili. Po športovaní nasledovala v priestoroch klubu diskotéka, popretkávaná spoločenskými súťažami. Tu všetkých prítomných milo prekvapila pani riaditeľka Zuzana Veverková, ktorá prišla všetkých nocľažníkov pozdraviť a ktorá neodolala a zasúťažila si v stoličkovom tanci s deťmi. Nuž a blížiacou sa hodinou duchov, sme sa spoločne odobrali vyhľadať najbližšie krížne cesty, kde sme si porozprávali o zvykoch na svätojánsku noc. Cestou sme pozorovali  a počúvali nočnú prírodu, čo naozaj stálo za to. A ak sme mali aj trochu strach, stáli pri nás dobré sily, ktoré nás šťastlivo odprevadili naspäť do školy. Tu sme zbadali obrysy postavy  a mnohí si mysleli, že k nám zavítala nejaká zablúdená bosorka z krížnych ciest. Ale nebola to bosorka, ale pani zástupkyňa Baránková, ktorá  nás prišla pozdraviť. Tak sme sa spolu s ňou presunuli  dnu a tu, po osobnej hygiene, nasledovalo ešte posedenie pri sviečkach, pri ktorom sme zavŕšili poslednú časť  príhod a tradícii, ako i vyrozprávali svoje čerstvé pocity a odobrali sa spať.
Na druhý deň ráno deti pripravili spoločné raňajky, upratali. Pred odchodom domov  sa  uskutočnilo vyhodnotenie celého podujatia   a všetci dostali účastnícky list.
Týmto podujatím sme si  chceli pripomenúť tradície tejto zázračnej  noci,  ako sa i rozlúčiť sa s odchádzajúcim školským rokom.