8.6. Za mliekom sa len tak zaprášilo... PDF Tlačiť E-mail

den-mlieka020Na našej škole považujeme zdravú výživu za dôležitú súčasť výchovy a vzdelávania.Preto sme si chceli tento rok pripomenúť Medzinárodný Deň mlieka celoškolskou akciou.
Štvrtkové ráno 26.5.na našej škole  nevyzeralo vôbec pochmúrne. S príchodom každého žiaka sa postupne  rozvidnievalo. Pri schádzaní sa žiakov do školy bolo čoraz jasnejšie. Okrem detských očí rozjasnila vestibul školy prevládajúca biela farba v ich oblečení. Chceli ladiť s farbou mlieka, pretože celý deň patril mlieku a zdravým mliečnym výrobkom. Vedenie školy, školská jedáleň a pani učiteľka A. Drblíková zorganizovali pre žiakov trochu iný a pestrejší vyučovací deň. Vedúca školskej jedálne pripravila rozhlasovú reláciu, v ktorej sme sa dozvedeli zaujímavé informácie o mlieku, výrobkoch z mlieka. Žiakom I. stupňa odohralo divadlo PIKI počas vyučovania mliečne predstavenie s názvom Rozkrávka, ktoré si pripravili špeciálne pre kampaň „ Objav mlieko." Deti si však neodniesli len zážitky z predstavenia, ale aj plyšové minikravičky, ktoré im budú pripomínať, aké je mlieko dôležité. Na záver sa uskutočnila veľká autogramiáda.
Na Deň mieka sme sa pripravovali niekoľko dní. Žiaci nosili do školy prázdne obaly z mieka a mliečnych výrobkov. Z týchto obalov zhotovovali rôzne zaujímavé priestorové modely,plagáty, reklamné pútače na propagáciu mlieka, písali básničky, mliečne recepty. V tento deň sme vďaka nášmu sponzorovi
( BaB Považská Bystrica ) zabezpečili stravníkom školskej jedálne okrem obeda aj mliečne prekvapenie...
V piatok 27.5. mliečny deň pokračoval. Dopoludnie bolo pre žiakov školy spestrené ochutnávkou mliečnych koktailov v školskej jedálni. Sponzor R. Rapaič zapožičal na túto akciu prístroj na miešanie koktailov.
Vedúcej ŠJ pri príprave mliečnych koktailov a organizácii akcie pomohla E. Valachová.
Žiaci chceli ochutnať všetky druhy tohto nápoja a tak ani nezbadali ako mlieko zrazu začalo chutiť všetkým, dokonca aj tým, ktorí mlieko odmietajú piť.
Počas ochutnávky mliečnych koktailov pani učiteľky zaujali deti pripraveným kvízom o mlieku.
V školskej jedálni sme zorganizivali výstavu žiackych prác z mliečnych súťaží, na ktorú sa prišli pozrieť všetci žiaci.
Medzinárodný deň mlieka je dobrou príležitosťou vyzdvihnúť mlieko, nielen ako zdraviu prospešné, ale tiež ako každodennú súčasť života. Cieľom tejto akcie bolo vyvolať u žiakov záujem o zdravé stravovanie. Snažili sme sa ich zaujať a priblížiť im tento deň zábavnou formou.
Hovorí sa, že deti nechcú piť mlieko, no my sme sa presvedčili o opaku- za mliekom sa len tak zaprášilo.
Vedúca školskej jedálne a vedenie školy odovzdalo malé darčeky a poďakovali žiakom našej školy za krásne práce.

Vyhodnotenie mliečnych súťaží:

Kolektívne práce:

Jednotlivci:

1. miesto - IX.A 1. Miroslav Ďurkech - III.A
2. miesto - IV.A 2. Jakub Pružinský - VI.A
3. miesto - VIII.B  3. Dominik Stroka - III.B
Plagát: ( originálny )
III.A
Básne : ( najkrajšie )
Petra Žbodáková, Renáta Oravcová - V.B
 Jaroslav Hanus - III.A
Andrej Sabo - III.A

Mliečne recepty: ( najzaujímavejšie )
Vtáčie mlieko Miroslav Weber - II.A
Pudingová torta,  tvarohovo pudingový koláč - II.A

Ukážky prác:
Básne

Moje mlieko

Mlieko je fajn ty to vieš,
tak nič iné už nerieš.

Daj si koktail zdravia hneď,
do obchodu za ním leť.

Mlieko dáva silu nám,
tak si kosti pekne chráň.

Mlieko - moja večná spása,
chcem ho zasa, to je krása.

Naše deti nie sú malé,
lebo mlieko pili stále.

Myslíš, že máš sily dosť,
tak mlieko tankuj pre radosť.

Bez mlieka nemáš žiadnej sily,
keby ťa náhodou niekde zbili.

Pieseň sa už skončila,
ja som po mlieku ožila.

Renáta Oravcová
Petra Žbodáková, 5.B

Mliečko

Mlieko, tvaroh, maslo, syry,
to sú vzácne potraviny.
Každý, kto chce zdravý byť,
musí veľa mliečka piť.

Aj ja ráno, keď vstanem,
hrnček mlieka vypijem.
A večer, keď idem spať,
mliečnu kašu dám si rád.

Od mlieka mám pevné kosti
a aj zúbky biele mám,
rád sa na svet usmievam.

Jaroslav Hanus, 3.A

Zdravie v mlieku

Mliečko, mliečko, to je veda,
bez neho sa vyrásť nedá.
Bez neho vraj budem malý,
nebudem mať žiadne svaly.
Nebudem mať zuby zdravé,
ani pevné kosti práve.